Rozhovor ze Sparku 8/2007

Nejsme žádný plagiát!

Pozitivní vlnu zájmu vyvolal koncem května zejména u fanoušků starších alb NIGHTWISH nový počin rakousko-amerického kvintetu VISIONS OF ATLANTIS. Kapela se nejen dokázala přenést přes citelné personální změny, ale společnými silami dala dohromady materiál, který v době přesyceností trhu symfonickými družinami zní nebývale svěže, velmi přirozeně a hlavně konečně opět metalově. Kvalitu nového alba „Trinity“ přijela prověřit též na letošní Masters of Rock, kde se jí dostalo velmi slušného ohlasu. Potvrdila tak i staré známé pravidlo, že třetí deska bývá rozhodující. Na mé otázky odpovídaly dvě neodmyslitelné tváře VOA, a sice nová, velmi talentovaná frontwoman Melissa a všetečný nezbedník, zpěvák Mario, který na svůj mladý věk (22 let) působil nebývale sebejistě.

 Vaše nové album „Trinity“ se těší velké spokojenosti u fanoušků symfonického power metalu a též kritika je pozitivně nakloněna na vaši stranu. Přesto, jak vy sami jste s deskou spokojeni?

Mario: Domnívám se, že jsme natočili album, kterým se konečně vydáváme tím správným směrem. Nakonec nám to potvrzuje i skutečnost, že v médiích je deska hodnocena, řekl bych, až nad očekávání dobře. Jsem zcela spokojený a stále nadšený tím, jak dobrý materiál se nám podařilo dát dohromady.

Melissa: Velký vliv na výslednou podobu měl fakt, že nahrávka vznikala v naší vlastní produkci. Vše zcela záviselo pouze na nás samotných. Je to vzkutku album, které reprezentuje nás a ne práci někoho jiného.

Na „Trinity“ se představují hned tři nové tváře, zejména nová zpěvačka Melissa. Jaký byl vůbec hlavní důvod, který vedl k výměně vokalistek?

Mario: Nicole (bývalá zpěvačka – pozn. autora) s námi již nechtěla dále pokračovat, jelikož jsme cítili potřebu vydat se novým směrem a osobně měla jiné představy o budoucím vývoji kapely. Též nebyla schopna se plně koncentrovat na práci pro VOA, z čehož jsme vycítili, že bude nejrozumnější spolupráci ukončit a poohlédnout se po adekvátní náhradě.

Melisso, můžeš v krátkosti říci něco o sobě a své hudební minulosti?

Melissa: Pocházím z USA, kde momentálně stále žiji. Čtyři roky jsem působila jako zpěvačka v kapele AESMA DAEVA. Postupem času jsem však začínala dostávat vlastní nápady a chtěla se více zapojit do tvůrčího procesu. Poohlížela jsem se tedy po hudebnících, se kterými bych mohla své plány realizovat, a narazila na kluky z VOA.

Novinka je zcela kolektivním dílem. Vypovídá to o skutečnosti, že je mezi vámi ta správná tvůrčí chemie?

Mario: Bylo až neuvěřitelné, jak dobře celé nahrávání probíhalo. Byl jsem zcela nadšený přístupem Melissy, jak úžasně se dokázala vžít do hudby VOA. Naše vize se výborně doplňovaly a práce nám šla opravdu dobře od ruky. Nemohlo to dopadnout lépe.

Melissa: Samotné nahrávání bylo velmi příjemné a užili jsme si spousty legrace. Ani já jsem nečekala, že se nám tak snadno podaří najít společnou řeč. Přišlo mi, že jsme si souzeni. Málokdy se ti podaří najít lidi, se kterými máš tolik společného. A to nás od sebe navíc dělí tisíce kilometrů. Možná osud, kdo ví…

Na „Trinity“ mě osobně těší fakt, že jste v daném žánru jednou z mála kapel, které nevyužily služeb symfonického orchestru a nechaly tak skladby volně dýchat. Byl to váš záměr nebo vás k tomu vedly jiné skutečnosti, jako například otázka rozpočtu?

Mario: I když jsme použili řadu aranžmá, která víceméně koketují se symfonickými prvky, necítili jsme potřebu, že by některé party musel hrát právě orchestr. Můj názor je, že by tím naše hudba ztratila určitou svěžest, a hlavně by to nemělo takové koule. (smích)

Melissa: Když se podíváš na poslední desku AFTER FOREVER, nynější alba NIGHTWISH či WITHIN TEMPTATION, zjistíš, že jsou plné orchestrace. Ztrácí to punc originality a tak nějak to splývá dohromady. Je určitě velmi zajímavé a vzrušující pracovat s takovým tělesem, jako je symfonický orchestr, ale kapela by si měla zachovávat určitý odstup. Někdy mám z obdobných nahrávek pocit, že nevím, zda poslouchám soundtrack či metalovou desku. A my upřednostňujeme právě metalový projev.

Jaký je váš osobní názor na fakt, že některé magazíny vás stále prezentují jako levnou kopii NIGHTWISH?

Melissa: Vysrat se na ně! (smích) Jsem už z toho zatraceně unavená…

Mario: Víceméně je to případ všech nově přicházejících kapel se zpěvačkou v čele. Mrzí mě, že je vše srovnáváno stále s NIGHTWISH. Ano, v pořádku, byli první, jsou stále výborní, ale domnívám se, že dnes směřují už jinam.

Melissa: Je to totální hovadina. (smích) Když někdo zpívá obdobně jako Tarja, neznamená to přece automaticky, že musí jít hned o plagiát NIGHTWISH. Ty kapely ani nemají šanci získat si svůj vlastní ksicht a už je hned někdo škatulkuje. Navíc se domnívám, že jsme to byli právě my, kdo použil nyní tolik populární prvek u NIGHTWISH, tedy mužský vokál oproti ženskému. Takže vlastně oni kopírují nás. (smích) Ať si v tom udělají pořádek. (smích)

Mario, na „Trinity“ je tvůj hlasový projev daleko agresivnější než na vašich předchozích deskách. A také ses jako zpěvák ohromně zlepšil, působíš mnohem jistěji. Docházel jsi na nějaké lekce zpěvu, nebo je to jen výsledek nasbíraných zkušeností z živých vystoupení?

Mario: Ne, žádné školení mého hlasu opravdu neproběhlo. Snažil jsem se na sobě zapracovat a zkoušel nové techniky zpěvu. Ovšem hlavním důvodem, proč zpívám nyní daleko ostřeji, je skutečnost, že party, resp. texty na „Trinity“ jsou právě daleko agresivnější než kdysi. Bylo tedy nutné dodat písním ten správný feeling.

Trochu mě překvapilo, že k novince nejedete evropské turné, že se veškeré vaše koncertní aktiviti soustředily na Spojené státy. Proč jste zvolili právě tuto lokalitu? Láká vás prosadit se na tamním trhu?

Melissa: Kvůli mně, protože tam žiji. (smích) Ne, vážně. To, že jedeme turné právě po Americe, nemá nic společného s mou osobou. Byli jsme osloveni managementem skupiny EPICA, zdali nechceme jet jako hosti na jejich nadcházející šňůře po Státech. Myslím, že nejen nás, ale hlavně fanoušky čeká velmi krásná pdívaná. Alespoň kvůli mě. (smích)

Mario: Tak trochu se nám splnil jeden z našich snů. Prosadit se právě u Američanů není vůbec jednoduché a my jsme dostali nabídku, která nepadá jen tak z nebe. A já osobně jsem velmi šťastný, že se podívám na taková místa, kde kdysi začínali moji miláčci METALLICA.

Máte již nějaké představy od další nahrávce, nebo se nyní soustřeďujete pouze na podporu „Trinity“?

Mario: Ano, určité nápady již máme. Několikrát jsme si společně sedli a probírali, jak by měl následovník „Trinity“ vypadat. Rádi bychom naši tvorbu opět posunuli dál.

Melissa: Jsme si vědomi toho, že se od našeho dalšího alba bude jistě hodně očekávat. Proto si musíme dát velmi záležet, abychom veškerá očekávání naplnili, případně i překonali. Pokud máme čas, stále o nových písních diskutujeme. Je to vcelku zábava a myslím, že už máme o celé věci zcela jasno. Před turné v Americe budeme mít ještě dostatek času, abychom některé věci dali již zčásti dohromady. Neradi bychom něco uspěchali, avšak bylo by pro nás velmi dobré, kdyby nová deska mohla vyjít co možná nejdříve.

David Havlena